#1 bądź wdzięczny i okazuj wdzięczność

Kochani, nadszedł czas na podsumowanie ankiety i omówienie pierwszej spośród moich dwunastu zasad szczęśliwego życia!

Gwoli przypomnienia – pierwsza zasada brzmi: BĄDŹ WDZIĘCZNY I OKAZUJ WDZIĘCZNOŚĆ.

Na początek (pełna wdzięczności!) dziękuję każdemu, kto poświęcił kilka chwil swojego życia na wypełnienie ankiety! ❤ Składała się głównie z pytań otwartych, więc rozumiem, że nie każdemu chciało się wysilić i coś napisać, jak to zwykle bywa 😛

Dostałam okrągłe dziesięć odpowiedzi. Wyszło na to, że mam do czynienia z naprawdę mądrymi duszami, do tego pełnymi pokory! Nikt bowiem nie uznał się za chodzącą wdzięczność, z czego mogę wyciągnąć wniosek, że przepełnia Was pokora. To rzadkość!

Ale po kolei.

Czym według Was jest wdzięczność?

Najwięcej ankietowanych (strasznie bawi mnie to sformułowanie) odpowiedziało, że jest to – najzwyczajniej w świecie – DOCENIENIE. Poza tym pojawiał się: uśmiech, podziękowanie, okazanie dobra, życzliwość. Słowem – okazuje się, że wdzięczność nie jest tak naprawdę niczym skomplikowanym i nie trzeba mieć specjalnych, dodatkowych zasobów, żeby ją w sobie wzbudzić 😊

Za co jesteście wdzięczni?

…za wszystko 😉 Pojawiło się tyle cudownych odpowiedzi! Od samego daru życia, przez rodzinę, przyjaciół, mniejszą czy większą pomoc, chęci, czyny, po zwykły uśmiech, czy nawet jedzenie. Serce rośnie!

Okazuje się, że każdy z Was uważa, iż warto być wdzięcznym i tę wdzięczność okazywać (dlaczego mnie to nie dziwi? 😉 ). Co ciekawe – wpływa to pozytywnie nie tylko na ludzi, do których tę wdzięczność kierujemy, nie tylko na relację, ale i na nas samych, na nasze samopoczucie.

Zdecydowana większość tych dobrych duszyczek, które zdecydowały się wypełnić ankietę uważa się za osoby wdzięczne i przychodzi im to całkiem naturalnie. Niektórzy z kolei chcą jeszcze nad tym popracować. Szacun! ❤

O ile pięć spośród sześciu pytań wzbudziły uśmiech na mojej twarzy, o tyle jedno – piąte pytanie – a raczej odpowiedzi, zasmuciły mnie. Mam na myśli wdzięczność we współczesnym świecie. Każdy z Was (ja zresztą też) jest zdania, że sytuacja ma się nie najlepiej. Że wdzięczność jest w ludziach zabijana na rzecz egoizmu, wiecznego porównywania się do innych i chęci posiadania coraz większej ilości dóbr materialnych.

Dobra, teraz coś ode mnie.

Krótko mówiąc, nie wyobrażam sobie szczęśliwego życia bez wdzięczności. Dlaczego? No bo czy można poczuć się szczęśliwym w momencie, kiedy nie docenia się tego, co się ma, siedząc i rozkminiając, że wciąż mi mało, że nie mam tego czy owego, a sąsiad ma sto razy lepiej? Rzeczywiście, jakby się tak obejrzeć dookoła, można śmiało stwierdzić, że akurat w Polsce narzekanie jest coraz częściej spotykane. Ciągle nam mało. Ciągle skupiamy się na tym, czego nam brak zamiast cieszyć się chwilą, cieszyć się z tego, co mamy (bo – uwaga – moglibyśmy wcale tego nie mieć).

Jest sto miliardów powodów do wdzięczności. Mam kochającą rodzinę i cudownych przyjaciół (a przecież są na świecie ludzie samotni). Mam dom (nie każdy ma). Jestem zdrowa (niektórzy zmagają się z poważnymi chorobami). Mogę wstać z łóżka w poniedziałek o świcie – o własnych siłach. Wyjrzeć przez okno. Mogę się napić kawy. Z kranu leci woda. Mogę wziąć prysznic, pozmywać naczynia. Uczę się, spełniam marzenia. Mogę pomagać innym, dzielić się tym, co mam w sobie i wokół siebie. Mam kogo poprosić o pomoc. Ba! Są tacy, którzy mi pomogą, zanim zgłoszę taką potrzebę. Mam z kim porozmawiać, od kogo czerpać inspirację. Oddycham. Żyję.

Mogłabym wymieniać w nieskończoność. Nie są to pomysły wymuszone, ale rzeczy, o których myślę każdego dnia, za które szczerze jestem wdzięczna.

Przykre, że coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, przestaje myśleć w ten sposób, na rzecz krótkiego bo mi się należy. Boli mnie to. Myślę, że bardzo ważnym jest zacząć mówić głośno i często o wdzięczności. O potrzebie jej okazywania. I dotyczy to naprawdę wszystkich ludzi, niezależnie od wyznawanych poglądów.

I my częściej na głos okazujmy wdzięczność. Niech się rozleje po wszystkich ludziach, a co!

Do następnego!

PS Wybaczcie opóźnienie w opublikowaniu posta, ale w związku z moim nieopisanym wariactwem, ostatnie dni były bardzo trudne i nie byłam w stanie usiąść na spokojnie i czegokolwiek napisać. Siła wyższa. Kto był cierpliwy i jeszcze się nie obraził – dziękuję, jestem wdzięczna! ❤

PPS Serdeczne dzięki dla dwóch fantastycznych blogerek: Seeker (https://burzatumblemind.wordpress.com) i Kuradomova (https://kuradomova.wordpress.com) za wspomnienie o mojej akcji na swoich stronkach ❤ Polecam te Kobitki – pięknie piszą i mądrze!

Reklama

10 myśli na temat “#1 bądź wdzięczny i okazuj wdzięczność

 1. To teraz pozostaje czekać na kolejny miesiąc i kolejną zasadę Szczęścia 🙂

  A ludziom, którzy nie potrafią być wdzięczni za to, co mają, przydałaby się terapia wstrząsowa w którymś z krajów Trzeciego Świata. Stamtąd nie da się wrócić, jako ten sam człowiek. Moja siostra i tak jest kochaną i wdzięczną osobą, ale to co zobaczyła na własne oczy w Wietnamie jeszcze bardziej ją uwrażliwiło.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Zgadzam się! Przydałaby się jakaś organizacja, która by to fundowała najcięższym przypadkom… Niewdzięczni ludzie sami z siebie nigdy się na to nie porwą, a już na pewno nie za własne pieniądze 😅

   Polubione przez 1 osoba

 2. Kiedyś czytałam artykuł, nie pamiętam gdzie, że uczucie wdzięczności, wywołuje w nas taki rytm serca, który to pozytywnie wpływa na ludzi obok. Takie naukowe wyjaśnienie tego, że niektórzy „zagrażają dobrym nastrojem”. Nie mam pojęcia czy to prawdziwe, ale biorę jako pewnik! Gdy tylko wyobrazimy sobie sytuację w której byliśmy za coś bardzo wdzięczni, to okazuje się, że to na prawdę dobre uczucie, radosne! Czekam na kolejną zasadę

  Polubienie

   1. Zagrażać też zagrażają – pesymistom! 😀 Podoba mi się. Możemy nosić koszulki z napisem: „UWAGA! Jeśli chcesz pozostać pesymistą i nadal widzieć świat w czarnych barwach, oddal się niezwłocznie. Zagrażam dobrym nastrojem! To zaraźliwe!!!” 😃🤩

    Polubienie

  1. O tak, zgadzam się! 😍 Jesli kogoś inne argumenty nie przekonują, to niech pomyśli, że wdzięcznym warto być choćby ze względu na siebie samego, w trosce o dobre samopoczucie.

   Kolejna zasada pojawi się już w poniedziałek 😎😊

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s