sukces reprezentacji – pokazali nam, jak (nie) żyć

Miałam iść spać. Serio. Zgasiłam światło, krzyknęłam bajo, zamknęłam drzwi w pokoju, położyłam się w łóżku i nawet znalazłam idealnie wygodną pozycję! Przykryłam się kołdrą, zamknęłam oczy i pomyślałam:

Uff, nareszcie!

Bom zmęczona.

Ale potem otworzyłam te moje zmęczone ślipia.

No heloł, wydarzył się taki dramat, a ty tak po prostu idziesz spać?!
No weź no! Naród trzeba pokrzepić!

Ale, ale… jak pokrzepić, skoro ponieśliśmy totalną klęskę? – pomyślicie.

Chwila, moment… Jeszcze mnie nie znacie?

Ja tu widzę pozytywy!

Dobra, fakty mówią same za siebie. Nie wyjdziemy z grupy. Byliśmy wielką nadzieją tego mundialu (tak troszeczkę), a teraz nadzieja umarła (podobno umiera ostatnia, więc chyba przegapiłam koniec świata). Ale! Ta nasza piłkarska drużyna osiągnęła po tych dwóch spotkaniach więcej, niż nam się wszystkim wydaje!

Wyłapałam przynajmniej kilka lekcji życiowych, jakie dostaliśmy od reprezentacji. Przedstawiam je poniżej:

#1 NIGDY SIĘ NIE COFAJ

Jeśli już coś w życiu osiągnąłeś i ciężko na coś zapracowałeś, ostatnią rzeczą, jaka powinna Ci przyjść do głowy, to cofnąć się, zacząć grać do tyłu. Po co wracać do tego, co minęło bezpowrotnie? Jaki jest sens w szukaniu nowych rozwiązań w nieudanej przeszłości? Choćby skały srały – nie graj do tyłu. Tam już byłeś. Stracisz tylko czas na rozgrzebywanie przeszłości, zamiast skupiać się na budowaniu przyszłości.

#2 NIE ZASTANAWIAJ SIĘ ZBYT DŁUGO

Jeśli wszystko wskazuje na to, że idziesz w dobrym kierunku, nie myśl nad tym zbyt długo. Po prostu idź i działaj. Jeśli spędzisz zbyt wiele czasu na bezzasadnej analizie, ktoś sprzątnie Ci szansę sprzed nosa.

#3 MIEJ ODWAGĘ

Miej odwagę żyć. Jeśli Ty się nie odważysz, kto zrobi to za Ciebie? Czas się kiedyś skończy, a nikt nie zwróci Ci straconych chwil.

#4 WSPÓŁPRACUJ

Gra w pojedynkę nigdy nie przyniesie dobrych rezultatów. Nie zgrywaj gwiazdy za wszelką cenę. Naucz się pokory, korzystaj z pomocy innych i sam nieś pomoc. W kupie siła. Zgranej kupie.

#5 NIE PODDAWAJ SIĘ

Jeśli raz Ci w życiu coś nie wyjdzie, nie znaczy, że jesteś skazany na porażkę. Podnieś się, otrzep i zacznij od nowa z nową energią i siłą.

#6 WYCIĄGAJ WNIOSKI

Z każdej chwili swojego życia, z każdej sytuacji i każdego etapu wyciągaj wnioski. Ucz się, wprowadzaj zmiany i bądź czujny.

#7 PRZYZNAWAJ SIĘ DO BŁĘDÓW

Kto nigdy nie zbłądził, niech pierwszy rzuci kamień! Nie sztuką jest nie popełniać błędów – sztuką jest się do nich przyznać i ponieść konsekwencje, nie zwalając winy na nikogo/nic innego.

 

#8 MIERZ SIŁY NA ZAMIARY

Nie pchaj się wszędzie, byleby zostać zauważonym. Oceń najpierw, czy masz wystarczające zasoby, żeby poradzić sobie w danej sytuacji.

 

To jedynie osiem lekcji życiowych od polskich reprezentantów. Myślę, że spokojnie znalazłoby się jeszcze kilka. Jak widać, nie jest źle – dzięki naszym piłkarzom wiemy, jak postępować, a czego w życiu unikać. Czyż powyższe prawdy nie są cenniejsze niż jakieś tam wyjście z grupy?

Ba! Powiem więcej – jesteśmy naprawdę wspaniałą drużyną. Heroiczną wręcz. Dzięki nam, pozostałe drużyny nie będą się czuć najgorsze. Chylę czoła! Znam to uczucie doskonale. Też kiedyś stałam się takim cichym bohaterem.

Któregoś razu (w gimnazjum) bardzo nie chciałam iść na lekcję angielskiego. Dowiedziałam się, że w tym samym czasie jest konkurs z fizyki. Nie zastanawiając się zbyt długo (#2 z listy), z wielką odwagą (#3) na konkurs się udałam. Ad hoc. A noga byłam z fizyki. Nie rozumiałam nawet większości poleceń, ale nie poddawałam się (#5)! Wyszłam całkiem zadowolona. Po kilku tygodniach na drzwiach sali zawisła lista z wynikami. I moje nazwisko na ostatnim miejscu. Oczywiście, w pierwszej chwili miałam ochotę zerwać ją i wyrzucić, żeby nikt się nie dowiedział, ale potem… po prostu się ucieszyłam! Bo dzięki mnie nikt nie zajął ostatniego miejsca! Można? Można! Może gdybym znała wcześniej te życiowe lekcje i zastosowała się do punktu #4 albo #8… 😛

Także tego…

Głowa do góry!

Mundialu nie wygramy, ale może chociaż nie przegramy życia dzięki Naszym 😉

 

Do następnego!

PS Wpis lekko ironiczny, ale nie do końca 😛
Lekcje prawdziwe, z meczu wzięte i przydatne.
Aby życia nie przegrać, zaleca się korzystać zeń
😉

Reklama

3 myśli na temat “sukces reprezentacji – pokazali nam, jak (nie) żyć

 1. Hahaha, taaaaak 😛 Brakuje lekcji: Jeśli coś brzydko pachnie, to to wyrzuć. Reprezentację Polski powinno się rozwiązać wiele lat temu. Może gdyby nie to, że całkowicie bez sensu się w ogóle do tego mundialu załapaliśmy, miałyby szansę zagrać chociażby Włochy. Tam przynajmniej jest co oglądać 🙂

  Polubienie

 2. Nie jestem na bieżącą z polską reprezentacją, ale z tego co wiem, punkty 4 i 5 to coś z czym mają oni wybitny problem…

  Polubienie

  1. Oj tak, zgadzam się w stu procentach! Niestety, niektórzy myślą, że w pojedynkę dadzą radę. Może umknęło im, że piłka nożna to jednak, mimo wszystko, gra zespołowa…

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s